0

سیاسی / کل اخبار / نماز جمعه

خطیب نماز جمعه سامان: مسجد نمی‌تواند پایگاه سیاسی یک حزب باشد/ مسجد از یک سو به خدا و از سوی دیگر به مردم تعلق دارد

1396-05-27 در 14:00 توسط

امام جمعه شهرستان سامان گفت: مسجد نمی‌تواند پایگاه سیاسی یک حزب باشد و مسجد از یک سو به خدا و از سوی دیگر به مردم تعلق دارد.

به گزارش خبرنگار سامانِ بـرتـر، حجت الاسلام و المسلمین محسن ملکپور در خطبه های این هفته نماز عبادی سیاسی روز جمعه در شهرستان سامان با اشاره به فرا رسیدن اول ذیحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س)، افزود: زندگی و ازدواج این دو حضرت برای ما الگوست.

وی در بخش دیگری از خطبه ها به 25 ذیعقده روز دحوالارض اشاره کرد و اظهار داشت: روز دحوالارض که در قرآن هم به آن اشاره شده است، به معنای پهن شدن و گسترده شدن زمین می باشد که بر اساس روایات در این روز زمین از نقطه ای که کعبه در آن واقع شده است از آب بیرون آمده و به شکل امروزی در آمده است.

ملکپور ادامه داد: در این روز دعای مخصوصی دارد که این دعا مضامین عمیقی در آن نهفته است و بحث بندگی در زمین مورد توجه قرار داده شده و آن اینکه خداوند متعال زمین را برای بندگی انسان ها، برای حرکت به سوی خود و همچنین اولیائی را برای دستگیری فرستاده است.

وی به بُعد دیگری از دعای روز دحوالارض اشاره کرد و بیان داشت: بُعد اجتماعی و سیاسی و حکومتی زندگی بشر در این دعا مورد توجه قرار گرفته است که متاسفانه این بُعد مورد غفلت واقع شده است؛ یعنی اراده و خواست خدا حاکمیت بندگان خداست که در این دعا به ما می‌آموزند که از خداوند نابودی حاکمان ظالم و غاصب را با شدیدترین لحن ها درخواست کنیم.

خطیب نماز جمعه سامان در بخش دیگری از خطبه ها به 28 مردادماه سالروز کودتای ننگین آمریکایی‌ها علیه دولت قانونی مصدق اشاره کرد و افزود: آمریکایی‌ها بعد از این کودتا یک فضای خفقان با تشکیل ساواک ایجاد کردند و شرایط سختی از آن روز تا پیروزی انقلاب بر ملت ما گذشت و می‌ توانست در اقداماتی جلوی این کودتا گرفته شود.

وی به فرا رسیدن 30 مردادماه روز جهانی مساجد و آغاز هفته بزرگداشت مسجد اشاره کرد و بیان داشت: برادران و خواهران دینی نباید فراموش کنند که نظام سیاسی و دولت‌ها در جامعه انقلابی و اسلامی ما برآمده از مسجد و فرهنگ مسجدی است.

ملکپور در ادامه تصریح کرد: مسجد به عنوان سنگر اصلی و محور انقلاب اسلامی بوده که جرقه‌های اولیه انقلاب در آن زده شد و مسجد نه یک چهار دیواری خشک و بی روح و محلی، صرفاً برای رکوع و سجود و یا تربیت فردی می باشد، بلکه مسجد در طراز نظام ولایی و انقلابی، محرابش جهت حرکت را نشان می‌دهد، منبرش ماهیت و محتوای حرکت را تبیین می‌کند، جماعتش موتور محرکه حرکت جمعی و منسجم را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز حق مسجد و مسجدیان نادیده گرفته می‌شود و در برخی موارد استفاده سیاسی از آنها می شود، امروز مسجد با زبان بی زبانی از کلیه  مسئولان مطالبه گری جدی دارد.

خطیب نماز جمعه سامان با طرح این سوال که در این راستا به چه میزان جذب نیروهای انسانی در ادارات مثل سال‌های اول انقلاب از مساجد صورت می‌گیرد؟، تصریح کرد: امام خمینی (ره) فرمودند مسجد سنگر است مسجد از اول سنگر بوده همیشه باید سنگر باشد؛ اگر روزی خدای نکرده مسجد آسیب ببیند قطعا مقصر اصلی آنهایی هستند که پای سفره مسجد به مقام و منزلت های اجتماعی رسیده اند و حق مسجد را خواسته یا ناخواسته ادا نکردند و مسجد را در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دخالت ندادند و به حاشیه راندند.

وی ادامه داد: حال آنکه در پایان دهه چهارم انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم، این دولتمردان و سیاستمداران هستند که مدیون مسجد و فرهنگ مسجدی هستند و اگر بخواهند از پشتوانه واقعی مردمی برخوردار باشند و در مقام خدمت صادقانه و مفید گام های بلندی بردارند باید محله محوری و مسجد محوری را پیشه خود سازند و این محلات با محوریت مسجد باشد.

ملکپور خاطرنشان کرد: مسجد نمی‌تواند پایگاه سیاسی یک حزب باشد و مسجد از یک سو به خدا و از سوی دیگر به مردم تعلق دارد؛ برای همین خاطر نمی تواند زیر سیطره یک باند سیاسی قرار بگیرد اما این را هم بدانیم معنی سیاسی بودن مسجد این است که مسجد باید محلی باشد که متقن ترین و به روزترین تحلیل‌های وقایع ملی و بین المللی را برای مخاطبین باید داشته باشد و محلی باشد برای پرورش مدیران لایق و شایسته و حتما آن روحیه استکبارستیزی و انقلابی در نمازگزاران باید تقویت می‌شود و لذا اگر تحلیل‌های منطقی و مقوی در مسجدی یا منبری صورت می‌گیرد این به معنای طرفداری از یک حزب نیست.

امام جمعه سامان در ادامه با بیان اینکه در روز 31 مردادماه جاری سالروز شهادت امام جواد (ع) در پیش روست، به همین مناسبت ویژه برنامه ای تحت عنوان تجلیل از دست اندرکاران مساجد در مسجد پل زمانخان سامان و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمد علی نکونام، نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد برگزار خواهد شد.

امام جمعه سامان در بخش دیگری از خطبه ها به فرا رسیدن اول شهریور ماه، روز پزشک اشاره کرد و این روز به جامعه پزشکی تبریک و تهنیت گفت.

وی همچنین به فرار سیدن 2 شهریورماه، آغاز هفته دولت اشاره کرد و هفته دولت را به همه دولتمردان تبریک و تهنیت گفت و یاد و خاطره دو دولتمرد مقتدر و مکتبی، شهیدان رجایی و باهنر و همچنین امام خمینی (ره) و همه شهداء به خصوص شهدای مدافع حرم را گرامی داشت.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد

دیدگاهتان را بنویسید