0

سیاسی / کل اخبار / نماز جمعه

خطیب نماز جمعه سامان: مسئله اول جهان اسلام، فلسطین و قدس شریف است

1396-05-06 در 15:02 توسط

امام جمعه شهرستان سامان گفت: واکنش گسترده علماء، اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام به هتک حرمت مسجد الاقصی بار دیگر نشان داد که همواره مسئله اول جهان اسلام فلسطین و قدس شریف است و ورود به حریم مسجد الاقصی و معراج گاه نبی مکرم اسلام (ص) خط قرمز مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار سامانِ بـرتـر، حجت الاسلام و المسلمین محسن ملکپور شهرکی امروز در خطبه های این هفته نماز عبادی سیاسی روز جمعه در شهرستان سامان، ضمن سفارش نمازگذاران به رعایت تقوای الهی، به فرازهای از حکمت 150 نهج البلاغه اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از خطبه ها به اولین جمعه مردادماه و روز نماز جمعه اشاره کرد و افزود: روز پنجم مرداد 1358 اولین نماز جمعه تهران به فرمان امام راحل و عظیم و شأن انقلاب و به امامت مرحوم آیت الله طالقانی (ره) که از طرف حضرت امام خمینی (ره) تعیین شده بود در دانشگاه تهران برگزار شد.

ملکپور نماز جمعه را از اهمیت بالایی برشمرد و در این راستا از منظر حضرت امام صادق (ع) اظهار داشت: خداوند متعال از این جمعه تا جمعه بعدی شما 35 نماز را بر شما واجب کرده است که افضل آنها نماز جمعه است یعنی این دو رکعت نماز جمعه، ثوابش بالاتر از همه آنهاست.

وی ادامه داد: نماز جمعه یادگار امام راحل و عظیم الشأن انقلاب و یادگار نبی مکرم اسلام (ص) است و این حکم الهی است و سوره جمعه برای همین وارد شده است.

خطیب نماز جمعه سامان با تاکید بر اینکه نماز جمعه را احترام نموده و آن را اقامه کنید، تصریح کرد: برای حضور در نماز جمعه وقت بگذاریم، چرا که فرصت ها اندک هستند و معلوم نیست چند جمعه زنده باشیم.

امام جمعه سامان در وصف ویژگی های نماز جمعه خاطرنشان کرد: نماز جمعه در واقع کانون بندگی خدا، مکان بصیرت افزایی عمومی، تجلیگاه اخوت و مهربانی و هم دردی و میعادگاه پیشتازان ولایت مدار و خارج چشم منافقین قدیم و جدید یعنی همون غرب زدگان سست ایمان است.

ملکپور به نقش و اهمیت این هدیه خدایی اشاره کرد و بیان داشت: این فریضه الهی از همان ابتدا مورد حسد و کینه منافقان بود و آنان تلاش می کردند به هر شکل ممکن آن را تخریب کنند که نتیجه آن ترور کردن 4 امام جمعه در عملیات تروریستی آنان بود.

وی ادامه داد: نتیجه این عملیات تروریستی در نماز جمعه تهران سبب شد تعدادی شهید و مجروح شوند و همه اینها تأثیرگذاری نماز جمعه را می‌رساند، چرا که در این راستا نماز جمعه باید تبلیغ شود و به همه افراد شرکت کننده در نماز جمعه، خود را اعضای ستاد نمازجمعه بدانند و در حضور آحاد مردم در نمازجمعه تلاش کنند.

خطیب نماز جمعه سامان ضمن تشکر و قدردانی از زحمات ستاد نماز جمعه، خواستار اداره نمودن مطلوب و تشکیل یک اتاق فکر از نخبگان شد تا سبب ایجاد یک تحولی نوین در نماز جمعه این شهرستان شوند.

وی در بخش دیگری از خطبه ها به دهه اول ماه ذی القعده و دهه کرامت اشاره کرد و افزود: آغازین این دهه با ولادت حضرت معصومه (س) و پایانش با ولادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) شکل گرفته است.

امام جمعه سامان در بخش دیگری از خطبه ها، 11 مردادماه سالروز شهادت شیخ فضل الله نوری از راهبران مشروطه مشروعه را یادآور شد و بیان داشت: مشروطیت به عنوان یکی از مهمترین تحولات تأثیرگذار تاریخ معاصر ماست که در حدود 100 سال از این تحول مهم می‌گذرد اما هنوز آثار و عواقب این نهضت بزرگ و انحرافات بعدی آن بر حافظه ملت ایران سنگینی می‌کند و سوالاتی که باید پاسخ داده شود این است که چه شد چنین نهضت بزرگی که به کوشش ملت و رهبری علمای اسلامی آغاز شده بود چنان منحرف شد و چنان از مسیر اصلی خارج شد که در نهایت به حکومتی ضد دینی و دیکتاتوری مانند رضاخان قلدر منجر گردید؟.

ملکپور یکی از مهمترین علل موثر در انحراف این نهضت را در آن دانست که نخبگان کشور در این ماجرا نتوانستند به وظایف خویش چنان که باید عمل کنند و به تعبیر دیگر در امتحان بزرگی که در این نهضت با آن مواجه شدند نتوانستند نمره قبولی بگیرند و تفرقه میان نخبگان، عدم توجه به امر وحدت، فراموش کردن اهداف اصلی و غافل شدن از دسیسه های دشمنان از عواملی است که این نهضت شکست خورد و از این قطعه تاریخ باید درس عبرت گرفت وقتی از دسیسه دشمن غفلت می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی به دشمن اعتماد می‌شود، وقتی نخبگان به وظایف خود عمل نمی کنند، نتیجه آن شد که سلسله منحوس پهلوی حاکم شد و در همین داستان تحریم‌های آمریکا و در این داستان برجام، و ما امروز منتظریم نخبگان به وظیفه خودشان عمل کنند و تحریم هایی که به لحاظ تنوع، حجم و گستردگی جزئی که بی نظیر ترین اقدامات آمریکایی‌هاست، حال باید از جریان مشروطیت درس گرفت.

خطیب نماز جمعه سامان در این راستا حفظ وحدت و تقویت انسجام ملی، بالا بردن آگاهی عمومی نسبت به اهداف شوم آنان و اینکه این اقدام آمریکا از مصادیق روشن بدعهدی آمریکا در خصوص روح و متن برجام است، لازم است دولت و مجلس شورای اسلامی واکنش مناسب و درخور شأن ملت ایران انجام دهند که امید است ملت بزرگ ایران در مواجهه با توطئه جدید آمریکا یک شکست دیگری بر آمریکا وارد کنند و مثل همیشه سربلند باشند.

وی در بخش دیگری از خطبه ها به حوادث خوشنت بار در مسجد الاقصی اشاره کرد و گفت: در این روزها تعدادی از شهروندان فلسطینی به شهادت رسیدند و 400 نفر از صاحبان اصلی سرزمین فلسطین مجروح شدند و قلب همه انسان های آزادی خواه جهان را جریحه دار کردند که همه این وقایع دردناک و این تهاجمات وحشیانه به دنبال طرح شوم یهودی سازی قدس شریف است که حرمت مسجد الاقصی را می شکنند و درب های مسجدالاقصی را به روی نمازگزاران فلسطینی می بندند و این یعنی اعلان جنگ به تمام مسلمانان جهان است.

امام جمعه سامان در ادامه بیان داشت: واکنش گسترده علماء، اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام به این هتک حرمت بار دیگر نشان داد که همواره مسئله اول جهان اسلام فلسطین و قدس شریف است و ورود به حریم مسجد الاقصی و معراج گاه نبی مکرم اسلام (ص) خط قرمز مسلمانان است و با تعصب و حساسیت تحولات فلسطین را تا محو غده سرطانی یعنی اسرائیل به فضل الهی دنبال می‌کنند و انشالله روزی را نظاره گر باشیم که این غده سرطانی از پیکره امت اسلام به طور کامل محو و نابود شده باشد.

ملکپور در بخش پایانی خطبه ها، به فرا رسیدن 12 مردادماه سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کرد و افزود: است این نهاد در طول سال های پس از پیروزی انقلاب با برگزاری مراسم ها و آیین ها در پاسداری از دستاوردهای انقلاب و ارزش‌های آن نقش برجسته ای را ایفا کرده است.

وی در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات موثر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان سامان، خاطرنشان کرد: این شورا ستاد های مختلفی را برای پیشبرد کارها تشکیل داده است که از جمله ستاد برگزاری مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ستاد برگزاری شهدای 7 تیر، ستاد برگزاری مراسم یوم الله روز جهانی قدس و ستاد های دیگر که بستر مناسب را جهت تعمیق باورها، ارزش‌ها و ترویج فرهنگی انقلاب ایجاد کرده است.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد

دیدگاهتان را بنویسید