0

کل اخبار / نماز جمعه

خطیب جمعه سامان: وزیر باید پاسخگوی تصادف قطار باشد / مسئله حقوق‌های نجومی را به حاشیه بردند

1395-09-12 در 15:48 توسط

امام جمعه سامان گفت: مردم حق دارند بپرسند تدبیر و امیدی که در تصادف قطار به چالش کشیده شد چطور توجیه می‌شود؛ مدیران ارشد وزارتخانه و وزیر باید حتما پاسخگو باشند.

Malekpour 5

به گزارش حبرنگار سامانِ بـرتـر، حجت الاسلام و المسلمین محسن ملکپور امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر سامان که در مسجد جامع این شهر برگزار شد با اشاره به عنوان سال 95 که اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده است، اظهار کرد:  فلسفه اصلی این نامگذاری راهبردی برای پیشرفت نظام و انقلاب در عرصه اقتصادی است.

امام جمعه سامان با اشاره به اینکه در آغاز سال 95 مقام معظم رهبری ابتدای سال همه ظرفیت‌های کشور را  به معضلات و مشکلات اقتصادی جامعه متوجه کردند، ادامه داد: اضاف کردن عنوان اقدام و عمل به شعار سال جاری به این معنا بود که این نامگذاری‌ها تشریفاتی و تزئینی نیستند.

 ملکپور با اشاره به اینکه این رویه تعیین شعار راهبردی مخصوص رهبر معظم انقلاب نیست، تصریح کرد: روسای دولت‌های مختلف که با گرایشات گوناگون سیاسی روی کار آمده‌اند شعارها و عناوینی را برای خودشان مطرح کرده‌اند از جمله دولت یازدهم که اعتدال را مطرح کرد و جهت‌گیری اصلی دولت را تدبیر و امید معرفی کرد.

وی افزود: شخص رئیس‌جمهور محترم هم در بسیاری از سخنرانی‌هایش با افتخار از تدبیر و امید به عنوان مشخصه دولت یازدهم نام‌برده و بالاخره هر نام و نشانی تعریف خاص خودش را دارد و نباید به آنها اجحاف و ظلم شود.

امام جمعه شهرستان سامان با اشاره به ناکارآمدی دولت در عرصه اقتصادی افزود: دولت در مسئله اقتصاد از جمله رکود، بیکاری، وضع نامطلوب معیشت مردم، چالش‌های صنفی و بازاری عملکرد خوبی نداشته است و حتی مردم نیز شاهد پدیده‌های مرموزی مثل حقوق‌های نجومی بودندکه در واقع برداشت‌های نامشروع و اهانت به ارزش‌های اسلامی است.

حجت الاسلام ملکپور افزود: برخی از این افراد معتقدند که اینگونه دریافت‌ها حق خودشان است و برای دریافت آن زحمت کشیده‌اند و طلبکار هم شده‌اند.

خطیب جمعه سامان با اشاره به اینکه در این موضوع تخلفاتی وجود دارد که مربوط به مسئولان دولتی است و باید پاسخگو باشند، ادامه داد: عده‌ای برای خودشان بی حساب و کتاب حقوق و مزایا تعیین کردند و چندین بار مقام معظم رهبری تذکر دادند ولی مسئله را به حاشیه بردند و هرکسی هم در مورد این موضوع صحبت کرد او را متهم کردند.

وی افزود: باید به مردم حق بدهیم که وقتی اثرپذیری برخی دولتمردان را در جریان خاص سیاسی، به کارگیری برخی چهره‌های اصلی و یا معین و یا ساکت فتنه آمریکایی 88 و بی‌مهری نسبت به چهره‌های متدین و انقلابی را می‌بینند آنگاه بپرسند اعتدال چه شد.

در تصادف قطار، تدبیر و امید به چالش کشیده شد

امام جمعه شهرستان سامان با اشاره به تصادف دو قطار که اخیرا اتفاق افتاد، تصریح کرد: مردم حق دارند بپرسند تدبیر و امیدی که در تصادف قطار به چالش کشیده شد چطور توجیه می‌شود، و مسئولین پاسخ می‌دهند این خطای انسانی بوده آیا این کافی است یا آنکه مدیران ارشد وزارتخانه و وزیر باید حتما پاسخگو باشند.

حجت الاسلام ملکپور افزود: برخی با دست به دامن شدن موضوع قدیمی و کهنه خطای انسانی می‌خواهند ناکارآمدی خود را در پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریتی لاپوشانی کنند در صورتی که صدها میلیارد خرج کردند، کدام شرکت یا اشخاصی این پول‌ها را گرفته و یک سیستم معیوب تحویل داده است.

خطیب جمعه سامان با اشاره به اینکه در سال 93 وقتی قطاری تصادف کرد پاسخ دادند یک سیستم اتوماتیک تهیه کنیم که اگر حتی راننده قطار سکته کند خطری به وجود نیاید، افزود: تا قبل از این می‌گفتند مزیت اصلی اجرای سیستم کنترل اتوماتیک قطار در راه آهن تهران – مشهد حذف خطای انسانی است اما وقتی عزیزانی از تبریز جان خودشان را به خاطر بی‌مسئولیتی این‌ها از دست دادند و در آتش سوختند ظاهرا کارآمدی سیستم فراموش شد و خطای انسانی به عنوان ساده‌ترین راه حل عنوان شد.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد

دیدگاهتان را بنویسید