0

کل اخبار / نماز جمعه

خطیب جمعه سامان: آمریکا تصور کرده هر چه به مسئولان ایرانی فشار آورد آنها عقب نشینی می کنند

1395-02-17 در 15:54 توسط

امام جمعه شهرستان سامان گفت: در عرصه هسته ای می بینیم دشمن به تعهداتش پایبند نیست و با بی شرمی مدعی می شود اگر می خواهید من به تعهداتم عمل کنم شما تعهداتی در زمینه توان موشکی بدهید در حالی که ما تمام تعهدات را انجام داده ایم برجام امضا شده است؛ این رفتار ناشی از آن است که آمریکا تصور کرده هر چه به مسئولان ایرانی فشار بیاورد آنها عقب نشینی می کنند که این تصوری باطل و خیالی محال است و ملت چنین اجازه ای را به هیچکس نمی دهد.

Malekpoor Shahraki

به گزارش سامانِ بـرتـر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان سامان، حجت الاسلام و المسلمین محسن ملک پور در خطبه های این هفته نماز عبادی سیاسی روز جمعه در شهرستان سامان ابتدا ضمن سفارش نمازگذاران به رعایت تقوای الهی به وظایف فردی مسلمین در قبال امام زمان (عج) اشاره کرد و افزود:

یک دسته وظایف فردی است که هر مومنی که می خواهد از یاران حضرت ولی عصر (ع) باشد باید آنها را انجام دهد و کاری هم به دیگران نداشته باشد که همراه می کنند یا خیر؛ و در واقع هیچکس هم نمی تواند مانع اینگونه وظایف شود مثل اینکه به یاد امام زمان (عج) بودن و برای آن حضرت دعا کردن، برای آن حضرت صدقه دادن ، هر روز صبح با آن حضرت عهد بستن، اعمال خیر را به حضرت هدیه کردن ، این ها وظایف فردی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این وظایف فردی با همه ارزش و اهمیت برای ظهور امام زمان (ع) کافی نیست چون ظهور علاوه بر آمادگی های فردی، آمادگی های اجتماعی هم می خواهد.

امام جمعه شهرستان سامان با اشاره به اینکه فرد هر چقدر هم آماده و با تقوا باشد اگر جامعه آمادگی و شرایط لازم را نداشته باشد ظهور رخ نمی دهد اذعان داشت: بحرالعلوم ها، شیخ انصاری ها، سید بن طاووس ها، علامه حلی ها، هم آمدند ولی ظهور رخ نداد، چرا که ظهور حضرت ولی عصر (عج) یک امر اجتماعی است و جامعه هم باید آمادگی های لازم را داشته باشد که متاسفانه یکی از آسیب های نگاه ما به موضوع مهدویت همین داشتن نگاه فردی است.

حجت الاسلام ملک پور اظهار داشت: کتاب ها و مقالاتی که در موضوع مهدویت نوشته شده ، اشعاری که سروده شده ، سخنرانی هایی که صورت می گیرد نوعا ادبیات فردی است یعنی معمولا به وظایف و شرایط فردی منتظر پرداخته می شود و در این راستا یک منتظر باید معرفت داشته باشد ، دلداده آن حضرت باشد ، به یاد او باشد، صالح و با تقوا باشد ، صبر داشته باشد ، دعا و تضرع و ندبه و اشک فراق داشته باشد همه و همه خصوصیات فرد منتظر است اما کمتر از جامعه منتظر شنیده ایم و کمتر از وظایف اجتماعی منتظران سخن به میان آمده است و به تعبیر دیگر نگاه کلان یا نگاه تمدنی به انتظار نداشته ایم.

خطیب جمعه سامان به موضوع مهدویت و ظهور 300 آیه و 6000 روایت در این راستا اشاره کرد و تصریح کرد: این تعداد آیه و روایات رقم کمی نیست ولی با وجود این منابع سرشار و دقیق و شفاف متاسفانه بهره چندانی از آن نبرده ایم و آنها را در زندگی و جهت گیری جامعه به سوی ظهور عملیاتی نکرده ایم و فقط در بعد اعتقادی و قلبی و عاطفی از این ها استفاده کرده ایم و می شود گفت که متاسفانه دشمنان، جدی تر از ما به میدان آمده اند و عقاید و باورهای آخر الزمانی خودشان را عملیاتی کرده اند و شاهد این مطلب صدها سایت و ده ها فیلم آخر الزمانی و ده ها هزار صفحه کتاب و مقاله است.

وی در ادامه ابراز داشت: یهودی ها سابقه دیرینه ای در اعتقاد به پیشگویی و آینده خوانی دارند و همواره از قبل، خود را برای رویارویی و تحقق این پیشگویی ها آماده می کردند.

امام جمعه شهرستان سامان گفت: قرآن نمونه هایی از این خصلت را ذکر کرده است یکی از آن نمونه ها، پیشگویی تولد حضرت موسی (ع) توسط کاهنان درباره فرعون است که برنامه ریزی وسیع برای پیداکردن کودکی که در آینده متولد می شود نموده اند ( آن کودکی که می خواهد بساط فرعونیان را برچیند ) این قضیه را قرآن در سوره مبارکه قصص آیه ۷ ذکر نموده است.

وی به یکی دیگر از این پیشگویی ها اشاره و خاطر نشان کرد: یکی دیگر از این پیشگویی ها بعثت پیامبر خدا و ظهور اسلام در منطقه حجاز بود که به تعبیر امام صادق (ع) قوم یهود به همین دلیل در منطقه حجاز و اطراف مدینه آمدند و ساکن شدند که چون در پیشگویی ها شنیده بودند و در کتاب های آسمانی خوانده بودند که پیامبری در این منطقه مبعوث می گردد لذا به این امید که پیامبر از نسل آنان باشد به این منطقه آمدند و زمین های کشاورزی و مراتع را خریدند و قلعه هایی از جمله قلعه خیبر را برای حمایت نظامی از او ساختند؛ اما وقتی دیدند این پیامبر از بین یهودیان برنخواسته و داعیه نژادی برای آقایی قوم یهود را ندارد بلکه از قریش و بنی هاشم است و برای نجات همه انسان ها از جهل و خرافه و شرک و هدایت تمامی بشر مبعوث شده است، با او از به لجاجت و ستیز در آمدند و او را نپذیرفتند و بر همین اساس خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه بقره آیه 146 بیان داشته است: « الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْرِفُونَهُ کَمَا یَعْرِفُونَ أَبْنَاءهُمْ» کسانی که کتاب آسمانی به آنها دادیم همانگونه که پسران خود را می شناسند پیامبر را هم می شناختند.

حجت الاسلام ملک پور در تفسیر این آیه اظهار داشت: یهودی ها پیامبر را کاملا می شناختند همان طوری که فرزندان خود را می شناختند. و در آیه 89 سوره مبارکه بقره می فرماید:« فَلَمَّا جَاءَهُمْ مَا عَرَفُوا کَفَرُوا بِهِ» همین آنی را که اوصافش را می شناختند برایشان آمد انکارش کردند.

وی در ادامه افزود: وقتی پیامبر مبعوث شد به او کافر شدند و او را نپذیرفتند بنابراین پیش بینی و آینده شناسی و مهیاکردن خود برای آن از تخصص های دیرباز قوم یهود است.

خطیب جمعه شهرستان سامان در بخش دیگی از خطبه ها به فرا رسیدن سوم، چهارم  و پنجم شعبان المعظم فرا رسیدن میلاد باسعادت سرو رو سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار و همچنین فرا رسیدن ولادت با سعادت قمر منیر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (ع) روز جانباز و نیز ولادت با سعادت حضرت زین العابدین امام سجاد (ع) اشاره کرد و ضمن تبریک پیشاپیش این ایام به محضر ولی عصر (عج) و نمازگذاران تبریک و تهنیت گفت.

وی در این راستا افزود: حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بزرگ پاسدار اسلام است. حضرت با تمام داشته هایش و از راه های مختلف از اسلام پاسداری کرد و اثربخش ترین حماسه های تاریخ را در کربلا پدید آورد و پاسداران انقلاب اسلامی هم با انتخاب ولادت چنین امامی به عنوان روز پاسدار، هم الگوی خودشان را انتخاب کردند و هم به همه این پیام را می دهند که برای دفاع از حق و پاسداری از اسلام و انقلاب اسلامی مثل امام خود هستند.

حجت الاسلام ملک پور به چهارم شعبان سالروز ولادت با سعادت قمر منیر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز جانباز اشاره کرد و افزود: امام راحل و عظیم الشان انقلاب (ره) جانبازان را مایه سرافرازی ملت ایران معرفی کردند؛ جانبازانی که در محضرشان هستیم یادگاران آزمایش های بزرگ ملی محسوب می شوند لذا ملت ایران باید برای همیشه به آنها به عنوان الگوهای مقاومت نگاه بکند و آنها را گرامی بدارد.

وی در ادامه تصریح کرد: جانبازان ما هنوز در میدان مقاومت و ایستادگی هستند و مبارزه آنها ادامه دارد؛ جانبازان بهترین الگو برای ملت و جوانان هستند و جامعه ما برای رشد و تعالی و برای دفاع از انقلاب و ارزش های آن و برای استقامت در راه رسیدن به اهداف اسلامی نیازمند الگو هستند که مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: جوانان ایران در هر عرصه و رشته ای که وارد می شوند باید از جانبازان درس بگیرند.

خطیب جمعه سامان خاطر نشان کرد: جانبازان و ایثارگران دین بزرگی بر گردن جامعه ما دارند و آنها از مال و جان خودشان گذشتند و تمام هستی خود را در طبق اخلاص گذاشتند و حال وظیفه جامعه در قبال جانبازان احترام و گرامی داشتن آنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پنجم شعبان المعظم ولادت امام سجاد (ع) اشاره کرد و اذعان داشت: به امید خدا در هفته جاری در مساجد و سطح شهر برنامه هایی برگزار می شود که به مناسبت این ایام و در روز ولادت امام حسین(ع) و شب ولادت قمربنی هاشم در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) سامان جشن بزرگی خواهیم داشت که امید است همه در پر شور تر کردن این برنامه همکاری داشته باشند.

امام جمعه شهرستان سامان در بخش دیگی از خطبه ها به 17 اردیبهشت ماه سالروز تشکیل بسیج سازندگی است اشاره کرد و یادآور شد: به ذهن می رسد آنچه که بسیج سازندگی باید ورود پیدا کند آن هم در سال ۹۵ که سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است پرداختن به مقوله اقتصاد مقاومتی است؛ چرا که اقتصاد مقاومتی یعنی ما به نیروهای داخلی و به ابتکار جوان ها و به فعالیت ذهنی و بازوی آنها تکیه و اعتماد کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بسیج سازندگی یکی از بخش های خارج از دولت است که می تواند در اقتصاد مقاومتی نقش مهم و بسزایی داشته باشد و نظر مقام معظم رهبری هم همین است که از دولت خواستند ببینند این مجموعه بسیج در مورد اقتصاد مقاومتی چه کارهایی می تواند انجام دهد و از این ظرفیت ها استفاده شود.

حجت الاسلام ملک پور به 23 اردیبهشت سالروز لغو کاپیتولاسیون در ایران اشاره کرد و افزود: در سال 1358 کاپیتولاسیون در مفهوم عامه یعنی مصونیت قضایی که مثلا یک خارجی در ایران هر کاری انجام دهد دستگاه قضایی ایران حق رسیدگی و محکومیت آن را ندارند یعنی آنها آزادند که با پیروزی انقلاب در ۲۳ اردیبهشت ۵۸ این حق لغو گردید اما الان آمریکا دارد یک کاپیتولاسیون مدرنی در جهان اسلام ایجاد می کند؛ در عراق این قرارداد ننگین به ظاهر پذیرفته نشد ولی عملا ایالات متحده تا کنون پاسخگوی جنایاتش در این کشور نیست.

وی در ادامه اظهار داشت: ابعادی از این قرارداد در افغانستان به بهانه اجرای توافق امنیتی در حال اجراست و هر چند روز یک بار شاهد کشتار مردم عادی در افغانستان هستیم؛ در پاکستان نیروهای اشغالگر آمریکایی بدون آنکه پاسخگویی و محاکمه ای در کار باشد دارند رفت و آمد می کنند یعنی یک کاپیتولاسیون مدرن که متاسفانه آنها هم جرات حرف زدن ندارند اما در ایران این حق از آنها گرفته شده و آنها عقب رانده شدند.

امام جمعه شهرستان سامان به هفته معلم اشاره کرد و در این راستا به دیداری که معلمان و فرهنگیان با مقام معظم رهبری داشتند اشاره کرد و ابراز داشت: یک بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد نکات و تذکرات بود؛ بخش دیگر هم که بسیار مهم بود مسئله توجه به فضای مجازی و اهمیت آن چه در مباحث تربیتی چه در مباحث اجتماعی بود.

وی در تصریح برخی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار معلمان و فرهنگیان اشاره کرد و از منظر ایشان افزود: وقتی حرف از توجه به فضای مجازی می شود نه اینکه آن را تعطیل کنید نه ، یعنی سلطه یافتن بر آن و مدیریت آن و پیگیری  اهداف و ارزش های خود در آن است و این هم ساده نیست و باید با ابتکار عمل و آگاهی و اعتماد به نفس حرکت کرد و کار را مدیریت کرد. نکته دیگری که در این سخنرانی حضرت آقا فرمودند نسبت به مواضع سیاست خارجی است که فرمودند: اگر مسئولان کشور احساس شخصیت و ایستادگی و هویت ملی و انقلابی داشته باشند در برابر دشمن با قدرت و قوت می ایستند و دشمن را مجبور به عقب نشینی می کنند؛ یعنی اگر در برابر دشمن سستی نشان داده شود دشمن پررو می شود غلط های زیادی می کند که این تذکری به مسئولان کشور است که در تعامل خود با کشورهای زورگو نشانه ای از ضعف و سستی از خود نشان ندهند که باعث شود دشمن با پررویی خواسته های غیر معقولی را مطرح کند مثلا بگوید در خلیج فارس رزمایش نداشته باشید بدانیم رفتار آمریکا و رفتار استکباری آن در این خلاصه نمی شود.

خطیب جمعه سامان در ادامه یادآور شد: آمریکا در زمینه هسته ای و در مورد مسائل منطقه مانند عراق، سوریه و یمن چنین رفتار های نامعقول و ضد اسلامی و ضد ایرانی دارد که لازم است مسئولان با این دشمنی ها  قاطعانه برخورد کنند.

وی ابراز داشت: در عرصه هسته ای می بینیم دشمن به تعهداتش پایبند نیست و با بی شرمی مدعی می شود اگر می خواهید من به تعهداتم عمل کنم شما تعهداتی در زمینه توان موشکی بدهید در حالی که ما تمام تعهدات را انجام داده ایم برجام امضا شده است؛ این رفتار ناشی از آن است که آمریکا تصور کرده هر چه به مسئولان ایرانی فشار بیاورد آنها عقب نشینی می کنند که این تصوری باطل و خیالی محال است و ملت چنین اجازه ای را به هیچکس نمی دهد.

حجت الاسلام ملک پور در ادامه خاطر نتشان کرد: در مسائل منطقه، آمریکا رسما از گروه های تروریست آدم کش و خون خوار حمایت می کند بعد به ایران فشار می آورند که از حکومت قانونی سوریه که با رأی مردم سرکار است حمایت نکنند بعد با پر رویی مدعی می شوند ایران حامی تروریست هاست و می گویند ایران در امورات دیگر کشور ها دخالت می کند.

وی افزود: در مورد یمن وزیر خارجه آمریکا با بی شرمی مدعی می شود که عربستان در حال گسترش صلح است و دنبال ترویج امنیت است و ایران با اقدامات خودش مانع این صلح در منطقه است؛ کدام دروغگو و جنایتکاری را سراغ دارید که بتواند دچار خیالات و خود بزرگ بینی شود و توهم بزند که آل سعود جنایتکار را و کشتن کودکان در یمن و بمباران بیش از یک ساله مردم بی گناه یمن را ترویج صلح بنامد و دفاع ایران اسلامی از حق ملت یمن  را اقدام بی ثبات ساز و حمایت از تروریست بنامند و این زیاده خواهی و زورگویی و پررویی هیچ چاره ای ندارد مگر اینکه ملت ایران و مسئولان آن به تبعیت از این ملت و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، این ملت صلابت و شجاعت خود را نشان بدهند و در برابر این زورگویی ها بایستند.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد

 

دیدگاهتان را بنویسید