0

کل اخبار / گفتگو

گفتگو با باغـدار مخترع سامانی

1394-12-03 در 01:36 توسط

«سعید شیخ سامانی» از جمله مخترعین تجهیزات کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری است که موفق به طراحی و ساخت دستگاه پوست کن سبز گردو و بادام شده است.

4170995_684

به گزارش دریافتی سامانِ بـرتـر و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، باغداری، از شغل های پر درد سر به شمار می رود که در آن، کارهایی مانند پوست گیری سبز بادام و گردو، و حتی سم پاشی باغات و … با زحمت بسیاری همراه است.

پوست گیری سبز بادام و گردو به شکل سنتی، زمان و هزینه زیادی را از کشاورزان می گرفت، تا اینکه «سعید شیخ سامانی»، اهل استان چهارمحال و بختیاری، با طراحی و ساخت دستگاه پوست کن، این سختی ها را برای کشاورزان و باغداران آسان کرد.

به گفته یکی از باغداران منطقه؛ قبلاً برای پوست گیری سبز بادام و گردو زحمت بسیاری را متحمل می شدند که اسیدی بودن پوست گردو، مشکلات پوستی را هم برایشان ایجاد می کرد.

تا اینکه دستگاه جدا کننده پوست بادام و گردو، هر یک با هزینه بیش از 35 میلیون ریال و طی مدت یک سال، توسط «سعید شیخ سامانی» باغدار چهارمحال و بختیاری ساخته شد.

«سعید شیخ سامانی» درباره فکر اولیه این طرح به خبرنگار این رسانه گفت: به دلیل اینکه خودم نیز در بخش باغداری فعالیت می کردم و پوست گیری سبز بادام و گردو زحمت بسیاری داشت، به فکر ساخت دستگاهی افتادم که این کار راحت تر انجام شود.

وی، هدف از طراحی این دو دستگاه، را کاهش زمان پوست کندن گردو و بادام بدون دخالت دست، به سهولت و با سرعت بالا، و جلوگیری از هزینه زیاد، مشکلات و اثرات پوستی و … این کار عنوان کرد.

این باغدار مخترع تصریح كرد: اين دستگاه از قطعات مكانيكي شامل الكتروموتور، ياطاقان، فولي، توپي چدني، ژيگلاتور و قطعات فلزي ساخته شده است.

به گفته وي، اين دستگاه 1/5 ‬اسب بخار قدرت دارد و ميزان مصرف انرژي آن 7/5 ‬آمپر است.

شيخ ساماني افزود: دور موتور اين دستگاه بادام پوست كني ‪ ۳۷۵‬دور است و پوست كني اين دستگاه بدون ضايعات و شكستگي بادام است.

به گفته وي، هزينه تمام شده ساخت اين دستگاه سه ميليون و ‪ ۱۰۰‬هزار ريال مي‌باشد، كه در صورت توليد انبوه و حمايت دولت از اين طرح قيمت هزينه تمام شده آن كاهش خواهد يافت.

این باغدار مخترع تصریح كرد: با استفاده از اين دستگاه شش نيروي انساني در امر پوست كني بادام حذف مي‌شود و پوست كني بادام سريع تر و بدون دخالت دست صورت مي گيرد.

اين طراح و مبتكر ساماني بيش از اين تاكنون سمپاش‌هاي موتوري و يك هزار ليتري را طراحي و ساخته بود.

شیخ سامانی توانسته با پشتکار زیاد، تولیدات خود را به استان هایی نظیر تهران، همدان، مشهد و شیراز هم ارسال کند، و علاوه بر تولید ادوات باغبانی، با بکارگیری 6 نیروی جوان، سهمی نیز در ایجاد اشتغال داشته باشد.

این مبتکر چهارمحال و بختیاری می گوید: درب کارگاه او در شهر سامان، برای همکاری، به روی تحصیلکردگان این رشته باز است، چرا که معتقد است علم این افراد و تجربه او خواهد توانست محصول کاربردی تری را به بازار عرضه کند.

به گفته یکی دیگر از باغداران، با طراحی این دستگاه های پوست کن، هم اکنون در یک روز می توان 300 کیلوگرم تا 6 تن گردو و بادام را بسته به نوع آن، از پوسته سبز جدا کرد.

مجتبی بنیادیان رئیس بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری درباره اختراع این مبتکر گفت: اختراع دستگاه پوست کن سبز بادام، در جشنواره رویش کوهرنگ سال 90 و دستگاه پوست کن گردو نیز در جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی سال 90 پذیرفته و موفق به کسب درجه 3 اختراعات شدند.

بدیهی است؛ حمایت از این قبیل واحدهای تولید ادوات کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری، از طریق پرداخت تسهیلات و بازاریابی، علاوه بر رونق این کارگاه ها، زمینه اشتغال افراد زیادی را هم فراهم خواهد کرد.

سعید شیخ سامانی، از باغداران شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری است.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد

.

دیدگاهتان را بنویسید