0

کشاورزی / کل اخبار

بادام شهرستان سامان صاحب بِرنَد می‌شود

مرداد 9, 1399 در 20:39 توسط

فرماندار شهرستان سامان با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۶۰ درصد از بادام مامایی مرغوب این شهرستان به هندوستان صادر می‌شود، گفت: با تشکیل اتحادیه حرفه‌ای بادام متشکل از کشاورزان، عرضه‌کنندگان و صادرکنندگان فعال در شهرستان به زودی زمینه برای برندسازی تولیدات بادام منطقه فراهم می‎شود.

به گزارش خبرنگار سامانِ برتر، کمال اکبریان روز پنجشنبه در نخستین گردهمایی خریداران، فروشندگان و صادرکنندگان بادام شهرستان سامان افزود: این شهرستان با تولید ۲۷ درصد بادام مرغوب کشور نقش مهمی در تولید این محصول صادراتی در کشور ایفا می‌کند اما از آنجا که صاحب نام و برند نیست، ارزش افزوده این محصول نصیب کشاورزان منطقه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد بادام مرغوب مامایی این شهرستان به کشور هندوستان صادر می‌شود، تصریح کرد: سودی که از صادرات این محصول نصیب کشاورز می‌شود بسیار کمتر آن چیزی است که نصیب واسطه‌ها می‌شود، از همین‌رو تلاش شده تا در گام نخست اتحادیه‌ای متشکل از تولیدکنندگان و صادرکنندگان منطقه شکل شود، تا بتوان در گام‌های بعدی با افتتاح شهرک تخصصی بادام، زمینه برندسازی این محصول مهم صادراتی را فراهم کرد.

اکبریان با بیان اینکه مراحل اداری احداث شهرک تخصصی بادام به اتمام رسیده است و به زودی زمین این طرح تحویل شرکت شهرک‌های صنعتی می‎شود، خاطرنشان کرد: بعد از آماده‌سازی اولیه، زمین موردنظر به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود.

فرماندار شهرستان سامان همچنین از تدوین راهکارهای حمایتی از صادرکنندگان بادام خبر داد و افزود: در تلاش هستیم تا با ایجاد زیرساخت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی هم از صادرکنندگان و هم از باغداران پرتلاش حمایت کنیم.

به گزارش سامانِ برتر، استان چهارمحال و بختیاری با تولید ۲۴ هزار تن در سال معادل ۲۰ درصد بادام با کیفیت کشور، در ۱۲ سال اخیر به طور متوالی بیشترین تولید بادام آبی کشور را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است بادام مامایی، شاهرودی ۱۲، ربیعی، بادام سفید و سایر ارقام شاهرودی از ارقام اصلی بادام این استان به شمار می‌رود.

انتهای پیام/80476/ سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید