1

کشاورزی / کل اخبار

اختصاص 30 میلیون متر مکعب از آب زاینده رود برای حفظ باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان

1397-05-19 در 10:36 توسط

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری گفت: از روز گذشته آب زاینده رود به میزان حدود 35 میلیون متر مکعب در ثانیه معادل 30 میلیون متر مکعب برای حفظ باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان به مدت 10 روز استفاده خواهد شد.
به گزارش سامانِ‌بـرتـر و به نقل از ایسنا، علی‌اکبر صبا 18 مرداد ماه در سفر خبرنگاران به حاشیه زاینده‌رود در شهرستان سامان، با اشاره به اجرای طرح بازگشایی رودخانه‌ها و آزاد سازی تصرفات مزاحم واقع در بستر و حریم رودخانه‌ها از اول بهمن ماه سال گذشته در استان، اظهار کرد: این اقدام در سه بازه انجام شده است که در بازه نخست از روستای چم چنگ تا پل ایل بیگی 101 مورد تصرفات داشتیم که 4.6 هکتار آزاد سازی شد.
وی افزود: در بازه دوم از پل ایل بیگی تا پل زمانخان 62 مورد تصرف داشتیم که 59 مورد به میزان 2.5 هکتار آزادسازی صورت گرفت و متصرفانی که ادعای داشتن سند مطرح بود و به دلیل عدم ضایع شدن حق، به مراجع قضایی ارجاع شدند  تا بررسی دقیق صورت گیرد.
صبا تصریح کرد: در بازه سوم نیز  از پل زمانخان تا مجتمع تفریحی کوثر که حدود 4.9 کیلومتر است 181 متصرف که 14.9 هکتار از بستر و حریم رودخانه را تصرف کرده بودند، پنج هکتار از اراضی را آزاد کردیم و مابقی نیز در زیر دست پل زمانخان در حال انجام است.
وی ادامه داد: در سه بازه  15 متر عقب نشینی از بستر فعال رودخانه از هر طرف صورت گرفته است.
صبا تاکید کرد: در آزادسازی حریم و بستر رودخانه در کشور، استان نخست و به عنوان الگوی موفق هستیم و موفق شدیم تا حدود سه میلیارد تومان اعتبار جذب کنیم تا آزدسازی در حوزه کارون و تکمیل رودخانه زاینده رود در بالا دست و پایین دست انجام شود.
وی اضافه کرد: در مجموع از سال گذشته تاکنون در استان  حدود 20.92 درصد آزادسازی صورت گرفته است که 12.1 از این میزان در رودخانه زاینده رود بوده است.
صبا اظهار کرد: مطالعات تکمیلی  برای تعیین کاربری حاشیه زاینده رود در زمینه کشاورزی، گردشگری و … در حال انجام است.
وی در خصوص آزادسازی آب رودخانه زاینده رود از روز گذشته، گفت: شورای عالی آب در سال‌های گذشته شورای هماهنگی حوزه آبریز را تشکیل داد که این شورا در ابتدای هر سال با مشخص کردن آورد حوزه و به تناسب سهم حوزه و ذی‌نفعان اقدام به تقسیم آب می‌کند.
صبا ادامه داد: سال گذشته در پاییز و زمستان بارندگی نبود که میزان برداشت در این دو فصل در سال گذشته برآورد شد و در اردیبهشت ماه امسال منافع و مصارف حوزه تدوین شد.
وی گفت: آورد حوزه در ابتدای اردیبهشت 382 میلیون متر مکعب بود  که باید در تمام حوزه آورد یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب باشد و زمانی که به 382 میلیون متر مکعب رسید پس اولویت آب شرب است که براساس سرانه آب شرب اصفهان، کاشان، یزد و چهارمحال و بختیاری  تعیین شد اما در کشاورزی که اولویت بعدی بود قائدتا از زراعت یک‌ساله و باغات اولویت به باغات داده شد اما پس از تخصیص آب شرب آبی برای باغات باقی نماند و بایستی  امسال عملا باغات در حدی که ماندگار شوند، آب بگیرند.
صبا خاطرنشان کرد: در شرایط معمول تقریبا میزان برداشت آب باغات در زیر دست سد زایند رود حدود 80 میلیون متر مکعب است که در جلسات شورای هماهنگی حوزه آبریز، 40 مکیلیون متر مکعب دریافت کردیم و این میزان نیز با قطع و وصل برق و بستن کنتور هوشمند کنترل شد.
وی بیان کرد: برای باغات پایین دست چم‌آسمان در غرب استان اصفهان، شورای هماهنگی حوزه با حضور نمایندگان  چهارمحال و بختیاری و اصفهان تصمیم گرفتند  به صورت موقت به مدت 10 روز برای از بین نرفتن درختان، آب آزاد سازی شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گفت: از روز گذشته این آب  به میزان حدود 35 میلیون متر مکعب در ثانیه معادل 30 میلیون متر مکعب برای حفظ درختان این باغات استفاده خواهد شد.

انتهای پیام/80476/

 سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

+

1 دیدگاه

  1. مریم

    on 1397-05-21 - پاسخ

    سلام خبر خوبی بود. اما تجلیل از خبرنگاران به نحو افتضاحی از سوی آب منطقه ای استان انجام شد که توهینی بیش به خبرنگاران نبود

دیدگاهتان را بنویسید