0

نماز جمعه

بیانات خطیب نماز جمعه شهرستان سامان (16 خردادماه 1393)

1393-03-16 در 14:49 توسط

نماز عبادی سیاسی روز جمعه به امامت حضرت حجت الاسلام سید احمد میردامادی در مصلی مسجد جامع شهرستان سامان برگزار شد.

20140606

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سامان بــرتـــر»حجت الاسلام سید میردامادی امام جمعه شهرستان سامان در خطبه های اول نماز جمعه، نمازگزاران را به تقوای الهی، ترک محرمات، انجام وظایف شرعی، اجتماعی و فردی سفارش کردند.

ایشان در ابتدای خطبه نماز جمعه، به فرا رسیدن 11 شعبان، سالروز میلاد با سعادت حضرت علی اکبر (ع) فرزند رشید حسین ابن علی (ع) اشاره کرد و ضمن تبریک، این روز مقدس را در جمهوری اسلامی ایران رو جوان یاد آوری کرد.

وی نامگذاری میلاد امامان معصوم (ع) در جمهوری اسلامی را یاد آور شد و فرمود روزهای میلاد ائمه (ع) با عنوان روزهای خاص در جامعه ما مطرح است که از جمله میلاد حضرت علی (ع) به عنوان روز مرد و روز پدر، میلاد بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان روز زن و روز مادر، میلاد حضرت علی اکبر (ع) به عنوان روز جوان و…  مطرح است که این نامگذاری ها بدین معناست که اسلام دارای ارزش والایی است.

امام جمعه شهرستان سامان با بیان اینکه مقتدرترین افراد در جامعه قشر جوانان هستند تصریح کرد: هر نوع ابتکار و سرعت عمل و همچنین اکتشافی در هر زمینه ای که ایجاد شود از قشر جوانان است و دشمن نیز بر همین موضوع مهم که جوانان ما هستند سرمایه گذاری می کند و تصمیم به جهت نابودی ابتکارات و خلاقیت های آنان دارد.

خطیب جمعه سامان به آیات قرآن کریم در مورد اصحاب کهف که در آن زمان با وجود اخلاقیات ضد فطرت در جامعه جوانان اشاره کرد و بیان داشت: تنها گروهی که از این جامعه نکبت بار دور شدند جوانان بودند و در آن زمان که این جوانان به خدا پناه آوردند از پروردگارشان درخواست کردند که ما را در پناه خود قرار ده و ما را در این مبارزه و هجرت، صحنه های پیروزی را عطاء کن. خداوند متعال در همین زمینه در قرآن کریم سوره ای اصحاب کهف را در این باب نازل کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد میردامادی با اشاره به سوره اصحاب کهف در قرآن کریم فرمود: یکی از مهمترین درسهایی که آیاتی از این سوره مبارک به ما می دهد این است که جوانان نقش بسزایی در جامعه دارند.

ایشان با حدیث گوهر باری از حضرت رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: ای مسلمین؛ من شما را به جوانان توصیه خیر سفارش می کنم به جهت اینکه جوانان قلب صاف و تمیزی دارند. مثل زمینی که کشتی در آن ایجاد نشده است.

خطیب نماز جمعه سامان گفت: اگر برنامه ریزی صحیح در جامعه صورت گیرد می توان مشکلات جوانانمان را که مهمترین آنها اشتغال و ازدواج است رونق بخشید.

امام جمعه سامان با اشاره به نامه امیر المومنان علی (ع) به امام حسن مجتبی (ع) فرمود: فرزندم بدان قلب جوان مثل یک زمین صاف و بکر است قبل از آنکه آخر عمر تو فرا رسد من تو را به ادب و آداب مبادرت کردم.

پذیرش در جوانان ما بسیار است که حتی امیر المومنان علی (ع) فرمودند: جوانان باید به دنبال جدال احسن باشند و سوال و پاسخ را یاد بگیرند. در حدیثی از رئیس مذهب جعفری نقل است که می فرمایند: چه خوب است جوانی که یا مشغول درس خواندن باشد یا در حال تعلیم و تدریس باشد.

خطبه دوم:

حجت الاسلام سید احمد میردامادی، خطیب جمعه سامان در آغاز خطبه دوم، یاد و خاطره شهداء، اموات، درگذشتگان و ذول الحقوق و خصوصا شهدای 15 خرداد که در ورامین، قـم و در شهرستان های مختلف که در حدود 51 سال پیش اتفاق افتاد و همچنین یادی از مرحوم آیت الله نجفی اصفهانی که چهارمین نائب حضرت حجت (عج) بودند، همچنین یادی از بانوی بزرگ «امین اصفهانی» که به مقام اجتهاد نائل آمدند. همچنین یادی از مرحوم «سید محمود شاهرودی»، «شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی»، شهدای شهرستان سامان از جمله «روحانی شهید ایرج امـیری»، «شهید بهاءلو از روستای یاسه چای» را گرامی داشتند و از خداوند منّان برای این عزیزان علو درجات را مسئلت کردند.

خطیب نماز جمعه سامان به یکی از ویژگی های بارز خمینی کبیر (ره) اشاره کردند و فرموند: امام خمینی همیشه می فرمود انسان باید خود را در محضر خدا ببیند زیرا عالم محضر خداست و در محضر خدا معصیت و گناه جایز نیست.

ایشان به سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم گرامیداشت سالروز رحلت امام خمینی (ره) اشاره کرد و تصریح کرد: رهبری در سخنان خود فرمودند اینکه ما هر ساله برای حضرت امام خمینی (ره) مراسم می گیریم در واقع می خواهیم ارزشهای والای خمینی کبیر (ره) پاینده و محفوظ نگاه داریم زیرا اگر ما امام و ارزشهای والای آن را به فراموشی بسپاریم آنگاه دشمنان بر کشور ما غلبه خواهند کرد و باعث ایجاد ظلم ستیزی و کفرستیزی بر مبنای شریعت در اسلام و دین ما ایجاد خواهد شد. دشمنان نقشه های فریبکارانه ای برای جوانان ما در سر دارند و جوانان نخبه ی ما می دانند که دشمنان کجا را هدف قرار داده اند و ما باید در تمامی مراحل وصایای بارز امام خمینی (ره) را سرمشق و الگوی همیشگی خود قرار دهیم.

خطیب نماز جمعه سامان در ادامه عرایض خود ضمن تشکر از مسئولین برگزاری مراسمات ارتحال امام خمینی (ره) و برنامه های بزرگداشت قیام خونین 15 خرداد که در مجتمع فرهنگی نور الشهدا (ع) شهرستان سامان برگزار شد تصریح کرد: از مسئولین شهرستان می خواهیم مجتمع نور الشهدا (ع) را به عنوان یک مکان مناسب و ایجاد یک پایگاه فرهنگی تبدیل کنند زیرا در کنار قبور مطهر شهدا باعث ایجاد الهام در روحیه یک انسان می شود.

ایشان در قسمت دیگری از سخنان خود به مسائل امور مساجد اشاره کرد و بیان داشت اداره و هماهنگی مساجد باید وجود داشته باشد تا کارها به صورت حساب شده پیش برود. زیرا ساخت و ساز مساجد به این شکل نباشد که در یک منطقه دو مسجد احداث شود و در مکان و منطقه ای دیگر فاقد مسجد باشد. لذا باید این مهم در دستور کار مساجد قرار گیرد.

امام جمعه شهرستان سامان در پایان خطبه های دوم  به توزیع ناعادلانه آب در طرح های کشاورزی عمان سامانی اشاره کرد و تصریح نمود: هیات مدیره این طرح باید آب را به صورت عادلانه بین باغداران در این طرح تقسیم کند و هر کدام از باغداران به یک سهم از توزیع آب در این زمینه آبیاری محصولات خود برخوردار باشند.

پس از پایان خطبه های نماز جمعه سامان، نماز جمعه و عصر به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید احمد میردامادی و با مکبری آقای «امیــر رضا آزوغ» در مصلی نماز جمعه مسجد جامع سامان اقامه شد.

دیدگاهتان را بنویسید