0

خبر سراسری / کل اخبار

حداقل عیدی امسال کارگران اعلام شد

دی 28, 1393 در 23:19 توسط

عیدی امسال کارگران بین یک میلیون و 216 هزار تومان تا یک میلیون و 824 هزار تومان خواهد بود و این درخواست از کارفرمایان وجود دارد تا عیدی کارگران را در بهمن ماه پرداخت کنند و به سال آینده موکول نکنند.

Eydi94-Yekdost.ir_

به گزارش سامان بـرتـر و به نقل از ایسنا، همه ساله پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران بر مبنای مصوبه سال 1370 مجلس شورای اسلامی محاسبه می‌شود و بر مبنای آن کارفرمایان موظفند دست کم دو ماه حداقل حقوق و حداکثر سه ماه حقوق و دستمزد را به عنوان عیدی به کارگران پرداخت کنند.

با این اوصاف حداقل دستمزد سال 1393 کارگران 608 هزار تومان است که با احتساب زمان دو ماه،‌ رقم عیدی یک میلیون و 216 هزار تومان و با احتساب زمان سه ماه، رقم عیدی یک میلیون و 824 هزار تومان خواهد بود. به عبارت دیگر کارفرمایان کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل 60 روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارکنان نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران در کارگاههایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند، مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه بندی مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

در همین زمینه رحمت‌الله پورموسی دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، از کارفرمایان خواست تا عیدی و پاداش کارگران را به موقع و تا قبل از پایان سال پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه کارگران به عیدی و پاداش پایان سال خود امید بسته‌اند، تاکید کرد: حقوق کارگران حداقل یک سوم زیر خط فقر است که عمدتا صرف هزینه‌های مسکن و خوراک می‌شود لذا از کارفرمایان می‌خواهیم تا عیدی کارگران را در بهمن ماه پرداخت کنند و به سال آینده موکول نکنند.

به گفته پورموسی، هم‌اکنون بازارها خلوت و اجناس عرضه شده ارزان‌تر هستند و کارگران می‌توانند بهتر ملزومات عید خود و خانواده‌های خود را تهیه کنند ولی به آخر سال که نزدیک می‌شویم قدرت خرید کارگران با توجه به افزایش شدید قیمت ها کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید