۰

کشاورزی

شهرستان سامان رتبه نخست تولید نهال در چهارمحال و بختیاری

نوامبر 22, 2021 در 22:06 توسط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سامان گفت: این شهرستان با داشتن ۶ نهالستان مجوزدار و تولید سالیانه بیش از ۲۰۰ هزار اصله نهال رتبه اول استان را در تولید نهال شناسه دار دارد.

به گزارش خبرنگار سامانِ‌برتر، یزدان احمدزاده اظهار داشت: در راستای بررسی سلامت نهال‌های تولیدی جهت عرضه به بازار، کارشناسان حفظ نباتات استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان سامان به همراه کارشناس باغبانی این شهرستان از نهالستان‌های مختلف بازدید و ضمن نمونه برداری، نکات فنی در خصوص تولید نهال را ارائه نمودند.

وی تعداد کل نهال شناسه‌دار تولید شده در شهرستان سامان را بیش از ۲۰۰ هزار اصله عنوان کرده و افزود: مصرف داخلی در این شهرستان ۵۰ هزار اصله نهال بوده که بقیه زیر نظر کمیته‌ی فنی نهال استان به سایر شهرستانها و یا به استانهای دیگر عرضه می‌گردد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سامان افزود: تعدادی نهالستان غیر مجاز نیز در این شهرستان شناسایی شده است که پیگیری‌های لازم جهت تعیین تکلیف آنها در حال انجام است.

احمدزاده خاطر نشان کرد: نهال‌های تولید شده در مساحت تقریبی ۳٫۵ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سامان کاشته می‌شوند و از مجموع نهال تولیدی، ۷۰ درصد مربوط به تولید نهال بادام و مابقی به تولید نهال گردو، هلو، آلو، گیلاس و زردآلو اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه نهالستان‌های این شهرستان به طور مستمر توسط کمیته فنی نهال استان و کارشناس حفظ نباتات و باغبانی شهرستان مورد بازدید قرار می گیرند، یادآور شد: باغداران از نهالستان‌هایی که مجوز تولید نهال و همچنین گواهی سلامت حفظ نباتات استان را دارند، نهال خود را تهیه و استفاده کنند.‏

براساس این گزارش، شهرستان سامان یکی از شهرستان های پیشرو در تولید نهال می‌باشد که سطح باغات آن بیش از ۱۵ هزار هکتار است.

انتهای پیام/۸۰۴۷۶/

دیدگاهتان را بنویسید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *