۰

خبر استانی / کل اخبار

علت جذب نامناسب تسهیلات کرونا در چهارمحال و بختیاری بررسی می‌شود

ژانویه 13, 2021 در 22:57 توسط

معاون امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: نیمی از تسهیلات تخصیص یافته به استان در خصوص جبران خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا جذب نشده است که باید علت آن به صورت کارشناسی بررسی و اعلام شود.

به گزارش خبرنگار سامانِ برتر، الله‌کرم نصیری روز چهارشنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری این استان افزود: از ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار تسهیلات تخصیص یافته به استان در خصوص جبران خسارت‌های ناشی از کرونا بر اصناف، ۱۵۰ میلیارد تومان آن به بانک‌های عامل معرفی شده که از این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان جذب شده است.

وی ادامه داد: این تسهیلات شرایط مناسبی را در اختیار اصناف قرار داده است تا بخشی از خسارت‌های ناشی از کرونا را جبران کنند اما اینکه چرا این تسهیلات به طور کامل جذب نشده موضوع مهمی است که باید با حضور فرمانداران و روسای بانک‌های عامل مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گیرد.

نصیری تصریح کرد: تسهیلات کرونا با سود ۱۲ درصد به ۱۴ رسته شغلی اختصاص دارد که اگرچه سامانه کارا در این خصوص بسته شده و زمان ثبت‌نام به پایان رسیده است اما برای سه دستگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز فرصت استفاده از این تسهیلات وجود دارد.

‌معاون امور اقتصادی استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اطلاع‌رسانی گسترده در خصوص استفاده از تسهیلات کرونا در استان، خاطرنشان کرد: علاوه‌بر آن باید شرایطی فراهم شود تا پرونده‌هایی که در بانک‌های عامل تشکیل شده سریع‌تر مراحل لازم را طی کرده و تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده شود.

نصیری افزود: در حالی که ۲۵ هزار شغل و واحد صنفی مشمول استفاده از تسهیلات کرونا در استان شناسایی شده است اما از این تعداد ۱۳ هزار و ۷۱۲ واحد به بانک‌ها مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش سامانِ برتر، در این نشست برخی فرمانداران شهرستان‌های ۱۰  گانه استان عواملی نظیر اطلاع‌رسانی ضعیف، سخت‌گیری بانک‌ها در خصوص وثیقه و ضامن و رکود اقتصادی حاکم بر بازار را از علل استقبال ضعیف واحدهای صنفی استان از تسهیلات کرونا عنوان کردند.

همچنین در این نشست طرح توافق‌نامه همکاری وزارت کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی‌های توسعه و عمران تشریح و مقرر شد تا فرمانداران در خصوص راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی بیش از پیش تلاش کنند./ ایرنا

انتهای پیام/80476/ سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *