0

اقتصادی - عمرانی / کل اخبار

۸ ایستگاه نمونه‌برداری آب رودخانه زاینده‌رود در شهرستان سامان فعال شد

شهریور 6, 1399 در 22:53 توسط

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، به کارگیری فناوری‌های نوین در حفظ ‌محیط‌زیست را از شاخص‌ترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: در همین راستا در استان برای حفظ کمی و کیفی آب و گونه‌های جانوری و گیاهی وابسته به آن، هشت ایستگاه نمونه‌برداری در مسیر این رودخانه ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار سامانِ برتر، شهرام احمدی روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های هفته دولت شهرستان سامان اظهار داشت: در ایستگاه‌ها آب مورد نظر با ۱۷ پارامتر پایش و اندازه‌گیری می‌شود تا در حفاظت از آن همت لازم به کار گرفته شود.

وی، احیای تالاب گندمان را از دیگر دستاودرهای دولت تدبیر و امید در حوزه حفاظت محیط‌زیست در استان برشمرد و گفت: خشکیدگی تالاب به نحوی بود که با وقوع حریق در حدود ۴۰ شبانه‌روز در آتش می‌سوخت اما با تدبیر دولت این تالاب احیا شده است.

احمدی در ادامه با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۲ مورد استعلام در سال گذشته به این اداره‌کل ارائه شد، تصریح کرد: از این تعداد یک هزار و ۹۶۷ مورد معادل بیش از ۹۵ درصد پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، تنوع‌زیستی را یکی از مهمترین ظرفیت‌های این استان برشمرد و گفت: هم‌اینک یک هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی و ۴۰۰ گونه جانوری در استان شناسایی شده که باید در حفظ و حراست آن بیش از پیش تلاش کرد.

احمدی، تقاضای بیش از حد آب در قالب طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای را از مهمترین تهدیدات محیط‌زیست استان عنوان کرد و افزود: زوال اکوسیستم، گرد و غبار و وابستگی معیشت مردم به محیط‌زیست از دیگر این تهدیدات به شمار می‌رود.

به گزارش سامانِ برتر، چهارمحال و بختیاری دارای یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت ۱۵۵هزار و ۸۴۴ هکتار و ۲ منطقه شکار ممنوع به مساحت ۵۱ هزار و ۷۲۴هکتار است.

هم‌اکنون ۱۲.۵ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

با احتساب ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ صیاد و سبزکوه می‌توان گفت، نیمی از مساحت استان چهارمحال و بختیاری جزو مناطق حفاظت شده و ثبت ملی و جهانی است.

منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، اثر طبیعی ملی لاله واژگون از مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری است.

انتهای پیام/80476/ سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید