0

اجتماعی و فرهنگی / کل اخبار

آگاه‌سازی والدین به استفاده صحیح فرزندان به فضای مجازی از اهداف اصلی است

1397-03-17 در 16:10 توسط

کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان سامان گفت: در جامعه امروزی باید آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی به کودکان و آگاه‌سازی والدین از آسیب‌های احتمالی فضای مجازی، از اهداف اصلی آنان باشد.

سیده زهره حسینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سامانِ‌بـرتـر، اظهار داشت: سلامت روان یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش های روانی و جسمی فاقد از اختلال روانی و رفتاری به طوری که فرد بتواند ارتباطات سالمی را با دیگران برقرار کند، واقعیت ها را بپذیرد، با محیط سازگاری پیدا کند و در جهت رسیدن به اهداف خود قدم بردارد.

وی ادامه داد: تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامت روانی یعنی حالتی از سلامتی است که فرد متوجه توانایی خود می‌شود و می‌تواند با تنش‌های طبیعی زندگی مقابله کند و می تواند کارآمد و با ارزش باشد.

کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان سامان بیان داشت: واژه سلامت روانی یک کودک، مفهومی بسیار وسیع دارد این که کودک بتواند با خود و دیگران ارتباط برقرار کند، سازش پیدا کند، احساس خودتوانمندی، کفایت و عزت نفس را کسب کند.

حسینی سلامت روانی یک کودک در کنار یک خانواده با محبت و حمایت گر را ضروری دانست و تصریح کرد: امروزه کلاس های گوناگون و متنوع برای کودکان و نوجوانان در سنین مختلف در مراکز عمومی و خصوصی برگزار می شود و والدین علاقه مندی زیادی دارند که فرزندان خود را در انواع کلاس ها ثبت نام نمایند تا آنها مهارت های متنوع را یاد بگیرند.

وی ادامه داد: کودک با شرکت در این کلاس ها علاوه بر اینکه مهارت هایی را یاد می گیرد، می‌تواند به برقراری ارتباط با سایرین، افزایش سازگاری آنها با کودکان دیگر و… موثر باشد،

کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان سامان بیان داشت: گاهی دیده می شود که کودک به اجبار والدین بدون هیچ علاقه مندی به کلاس های متنوع می رود، که این مسئله منجر به اثراتی از جمله محدود شدن خلاقیت کودک و خستگی و دلزدگی کودک می شود و در نتیجه باعث از دست رفتن بخشی از توانمندی ها و بالفعل نشدن بسیاری از بالقوه های کودک می شود.

وی افزود: کودک برای رشد سالم به حدی از آزادی عمل نیاز دارد و پیشنهاد می شود که اگر قرار است 3 برنامه مشخص در تابستان دنبال شود، 2 برنامه آن انتخاب خود او باشد تا متوجه شود والدین به او توجه دارند و او را می بینند.

حسینی یادآور شد: در جامعه امروزی، استفاده از فضای مجازی و وسایل بازی الکترونیکی جز وسایل جدا نشدنی زندگی مدرن هستند و در این شرایط باید آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی به کودکان، آگاه سازی والدین از آسیب های احتمالی فضای مجازی از اهداف اصلی باشد.

وی ادامه داد: لازم و ضروری است که پدر و مادر در هنگام در اختیار گذاشتن ابزار الکترونیکی، حتما قوانین استفاده از آن را به کودکان خود گوشزد کنند؛ از جمله زمان مورد استفاده از این ابزار، محدوده استفاده از ابزار و… و قوانین پیگیری شود تا بهتر بتواند این فضا را مدیریت کنند.

انتهای پیام/80476/

 سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید