0

طبیعت و گردشگری / کل اخبار

بادامستان‌های سامان به شکوفه نشست

1396-11-25 در 17:03 توسط

درختان مثمر و بادامستانهای شهرستان سامان به ویژه در منطقه ‘چم خلیفه’ در اواسط فصل زمستان به شکوفه نشست.

به گزارش سامانِ بـرتـر و به نقل از ایرنا، به شکوفه نشستن بادامستان‌های شهرستان سامان، اگرچه جلوه زیبایی به این منطقه داده است، اما موجب نگرانی باغداران منطقه شده است.
درحالی که 35 روز دیگر تا پایان فصل زمستان باقی است، به شکوفه نشستن بادامستانهای سامان خسارات جبران ناپذیری را به باغداران تحمیل می کند.
کشاورزان معتقدند؛ شکوفه زودهنگام درختان باعث سرمازدگی درختان و ضرر به بخش کشاورزی است.
چهارمحال وبختیاری ‎ 40هزار هکتار باغ دارد که از این میزان 12 هزار هکتار مربوط به شهرستان سامان است.
مسئول امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در این باره گفت: با توجه به روزهای باقی مانده تا فصل زمستان، احتمال سرمازدگی درختان مثمر وجود دارد.
ابراهیم شیرانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا علت شکوفه زودهنگام درختان را گرم شدن هوا در فصل زمستان دانست و افزود: برای جلوگیری از شکوفه زدن گیاهان در زمستان باید از ارقام دیرگل ده استفاده کرد.
بر اساس این گزارش، هم اکنون 14 هزار هکتار درخت بادام در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد که 9 هزار هکتار آن مربوط به شهرستان سامان است.
شهرستان سامان در ساحل زاینده رود، با بیش از 34 هزار نفر جمعیت در فاصله 22 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
چهارمحال و بختیاری 248 هزار هکتار زمین کشاورزی شامل 145 هزار هکتار زمین زراعی، 41 هزار هکتار زمین باغی و 62 هزار هکتار زمین آیش دارد.

انتهای پیام/80476/

 سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید