0

طبیعت و گردشگری / کل اخبار

درختان 20 ساله روستای شوراب صغیر ‌در غفلت مسئولان قطع می‌شوند

1396-09-25 در 20:26 توسط

درختان 20 ساله روستای شوراب صغیر چهارمحال و بختیاری در غفلت مسئولان زیر تیغ تیز اره برقی هستند.

به گزارش سامانِ بـرتـر و به نقل از تسنیم، عده‌ای از اهالی روستای شوراب صغیر در مقابل استانداری به علت قطع درختان این روستا تجمع کردند.

درختان از مفیدترین گونه‌های گیاهی در جهان هستند که صحبت از ثمرات آن تکرار مکررات است، به نحوی که امروز حفظ و نگهداری از این گیاه با ارزش در مهدهای کودک نیز به کودکان آموزش داده می‌شود.

با وجود افزایش آلاینده‌های صنعتی به ویژه در استان‌هایی مانند چهارمحال و بختیاری که در دهه گذشته تعداد واحدهای صنعتی آن رشد چشمگیری داشته است وجود درخت برای محیط زیست ضرورت بیشتری دارد.

در زیر نمونه‌ای از تجمعات مردمی استان در اعتراض به قطع درختان آورده شده که اگرچه اصل موضوع چیز دیگری است اما به هرحال تعداد زیادی درخت 20 ساله زیر تیغ تیز اره برقی هستند.

اراضی حاشیه روستای شوراب صغیر به غیربومی واگذار شده

مرد میانسالی که اسنادی هم در دستش است جلوتر می‌آید، درباره علت تجمع می‌گوید: اراضی حاشیه روستایمان «شوراب صغیر» به غیربومی واگذار شده است.

وی افزود: افراد خوش‌سلیقه و خوش‌ذوق به صورت مشارکتی بدون هزینه دولتی در این اراضی بذر بادام کوهی کشت کرده‌اند که حالا این درخت‌ها 20 سال شده‌اند.

مرد میانسال بیان کرد: این اراضی در مالکیت آنها بوده و سابقه کشت و کار در آنها داشته‌اند اگر هم قرار بر واگذاری بوده باید به اهالی روستا واگذار می‌شده.

وی در توضیح بیشتر موضوع گفت: 24 سال پیش 300 هکتار از اراضی روستا به شرکت احرار یا آزادگان واگذار شده اما این واگذاری انجام نشده و این شرکت طرح را فروخت. اکنون این 300 هکتار به عنوان پارک جنگلی روستا معرفی شده است.

اراضی از طریق امور اراضی جهاد کشاورزی به گروه احرار واگذار شد

موضوع از طریق منابع طبیعی استان پیگیری شد و علی محمدی‌مقدم، مدیرکل منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: این موضوع ارتباطی با منابع طبیعی ندارد. اراضی در سال‌های گذشته به گروه احرار یا آزادگان از طریق امور اراضی جهاد کشاورزی واگذار شده که بخش بزرگی از طرح نیز اجرا شده است.

وی افزود: عده‌ای برخلاف قانون در اراضی واگذار شده اقدام به کشت گونه بادام کرده‌اند که شرکت برعلیه آنها شکایت کرده و رأی نیز در دادگاه به نفع مجریان صادر شده که حکم به قلع و قمع درختان صادر شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: اگر مسئله دلسوزی برای جلوگیری از قطع درختان است می‌توانند این درختان را واگذار کنند.

هومان خاکپور، مدیرکل روابط عمومی منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در تکمیل توضیحات اظهار داشت: این اراضی جزء اراضی ملی بوده که براساس درخواست مردم شرکت آزادگان اراضی را از طریق امور اراضی جهت توسعه باغات در اختیار می‌گیرد.

وی افزود: افرادی نیز ادعای مالکیت این زمین‌ها را داشته‌اند که بذر بادام در این اراضی کشت می‌کنند و کسانی که این اراضی به آنها واگذار شده نیز شکایت می‌کنند.

قرار نیست اراضی هر روستایی به مردم همان روستا واگذار شود

با توجه به صحبت‌های مدیرکل منابع طبیعی استان مبنی‌بر واگذاری این زمین‌ها از طریق امور اراضی این موضوع از طریق مدیرکل امور اراضی جهاد کشاورزی نیز پیگیری شد.

شهرام جزایری اظهار داشت: آن زمان این اراضی از طریق منابع طبیعی استان به عنوان اراضی ملی اعلام شد که در کمیسیون نیز ملی بودن اراضی تأیید شده است و اگر مشکلی وجود دارد مربوط به منابع طبیعی است.

وی افزود: اگر کسی ادعا دارد باید در محاکم قضایی شکایت کند در این صورت زمین به آنها بازگردانده می‌شود.

مدیرکل امور اراضی جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری در پاسخ به پرسش مبنی‌بر اینکه «چرا این زمین‌ها به اهالی روستا واگذار نشده است» بیان کرد: قرار نیست اراضی هر روستایی به مردم همان روستا واگذار شود، افراد این شرکت نیز غیربومی نیستند و از همین استان هستند.

جزایری در خصوص قطع درختان گفت: شخصاً با این موضوع مخالف هستم و نباید این درخت‌ها قطع شوند.

درخت که زبان ندارد از 20 سال تلاش برای حیات بگوید ما رحم کنیم و قطعشان نکنیم.

 

انتهای پیام/

گزارش از سپیده شفیعی‌نژاد

 

 سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید